Pravniško društvo v Mariboru organizira strokovno predavanje z naslovom Dopustnost uporabe protipravno pridobljenih dokazov v pravdi, ki bo potekalo v živo, in sicer v četrtek, 2. februarja ob 18.30 uri na Pravni fakulteti UM. Predavala bo dr. Katja Drnovšek.
O predavanju:
Osrednja tema predavanja bo problematika dopustnosti protipravno pridobljenih dokazov v pravdnem postopku, ki v Republiki Sloveniji še nima normativne rešitve. Temeljno pravilo za obravnavo dokazov, pridobljenih s kršitvijo ustavno varovanih človekovih pravic, je zato že leta 2004 vzpostavilo Ustavno sodišče RS, ki je sodišča pri odločanju napotilo na tehtanje pravic s pomočjo testa sorazmernosti in ob upoštevanju okoliščin konkretnega primera. V praksi se v zvezi s to rešitvijo odpirajo številna vprašanja, ki postajajo še posebej pomembna v času pospešenega tehnološkega napredka in digitalizacije. Na predavanju bo predstavljena trenutna ureditev, vključno z neuspelim poskusom zakonske ureditve tega vprašanja v postopku sprejemanja novele ZPP-E, nato pa bodo izpostavljene nekatere težave, ki se pojavljajo v slovenski sodni praksi, pa tudi zanimivejše rešitve iz tujine, predvsem Nemčije, Avstrije in ZDA. Nekaj besed bo namenjenih tudi pomenu relevantne sodne prakse Evropskega sodišča za človekove pravice in Sodišča EU, ki z izoblikovanimi stališči postavljata okvirne smernice za ustrezno ravnanje s protipravno pridobljenimi dokazi.
O predavateljici:
Dr. Katja Drnovšek se je dodiplomsko izobraževala na Pravni fakulteti UM in Filozofski fakulteti UM ter diplomirala na področjih prava, medjezikovnih študij in filozofije. Med leti 2010 in 2012 je opravljala sodniško pripravništvo, po zaključenem pripravništvu pa je uspešno opravila tudi pravniški državni izpit. Leta 2013 se je zaposlila na Pravni fakulteti UM, kjer je najprej opravljala delo raziskovalke, nato pa asistentke na področjih pravoznanstva, filozofije in teorije prava, družinskega in dednega prava ter angleške pravne terminologije. V tem času je redno objavljala članke in poglavja v monografijah izdanih pri priznanih mednarodnih pravnih založbah, sodelovala v raziskovalnih projektih ter predstavljala izsledke svojega dela na domačih in mednarodnih konferencah. Kot prejemnica štipendije je opravila tudi šestmesečni raziskovalni obisk na inštitutu Max Planck v Luksemburgu. Leta 2022 je uspešno zagovarjala doktorsko disertacijo z naslovom “Dopustnost protipravno pridobljenih dokazov v pravdnem postopku”.
Prosimo vas, če se na predavanje prijavite: PRIJAVA