Pravniško društvo v Mariboru organizira strokovno predavanje z naslovom Otroci kot žrtve, priče in storilci kaznivih dejanj, ki bo potekalo v četrtek, 5. oktobra ob 18.30 uri na Pravni fakulteti UM. Predavala bo Tinka Berk, okrajna državna tožilka.
O predavanju:
Otroci pridejo v stik s pravosodnim sistemom na različne načine. V kazenskem postopku se lahko znajdejo v vlogi žrtve, priče ali kot storilci kaznivega dejanja. Ko so otroci soočeni s pravosodnim sistemom, so vrženi v zastrašujoči svet odraslih, ki ga ne razumejo. Ravno zaradi te ranljivosti je spoštovanje in zagotavljanje njihovih pravic posebno občutljivo in pomembno področje. V vseh postopkih je zato nujno slediti načelu otrokovih največjih koristi, hkrati pa je njihove pravice potrebno uravnotežiti s pravicami drugih udeležencev. Velik napredek na tem področju predstavlja sprejem Zakona o zaščiti otrok v kazenskem postopku in njihovi celostni obravnavi (ZZOKPOHO) ter vzpostavitev prve Hiše za otroke po modelu Barnahus, ki predstavlja vodilni evropski model za obravnavo otrok žrtev spolnih zlorab. Predstavljene bodo spremembe Zakona o kazenskem postopku (ZKP), ki so posledica implementacije evropskih direktiv, ki se nanašajo na položaj mladoletnih osumljencev in oškodovancev, v slovenski pravni red ter njihova uporaba v praksi. V luči naraščajočega medvrstniškega nasilja se bomo dotaknili tudi vprašanja starostne meje kazenske odgovornosti v primerjavi z ureditvijo drugih držav. Prispevek bo podkrepljen s primeri relevantne sodne prakse Evropskega sodišča za človekove pravice, ki na podlagi ugotovljenih kršitev z oblikovanimi stališči postavlja okvirne smernice za obravnavo otrok oziroma mladoletnikov v sodnih postopkih.
O predavateljici:
Tinka Berk je diplomirala leta 2009 na Pravni fakulteti Univerze v Mariboru, del dodiplomskega izobraževanja pa je opravila na Erasmus University Rotterdam na Nizozemskem. Študij je nadaljevala na Ekonomsko poslovni fakulteti v Mariboru ter pridobila naziv magistrica ekonomskih in poslovnih ved. Med letoma 2009 in 2011 je opravljala sodniško pripravništvo na Višjem sodišču v Mariboru. Po opravljenem pravniškem državnem izpitu se je naprej zaposlila kot višja pravosodna svetovalka na Državnem pravobranilstvu Republike Slovenije, nato pa je poklicno pot nadaljevala v odvetništvu, najprej kot zaposlena kandidatka v odvetniški pisarni, od leta 2015 do 2019 pa kot samostojna odvetnica z odvetniško pisarno v Mariboru. V letu 2017 jo je Ministrstvo za pravosodje po opravljenem usposabljanju na področju prava mednarodne zaščite imenovalo za svetovalko za begunce. Od leta 2019 je okrajna državna tožilka na Okrožnem državnem tožilstvu v Mariboru, kjer opravlja delo na oddelku za gospodarsko in delno na oddelku za splošno kriminaliteto.
Za lažjo organizacijo dogodka vas prosimo, da se na predavanje prijavite: PRIJAVA