Pravniško društvo v Mariboru organizira strokovno predavanje z naslovom Zakaj je poučevanje prava intelektualne lastnine pomembno za ekonomsko uspešnost Slovenije, ki bo potekalo v četrtek, 3. oktobra 2024 ob 18.30 uri na Pravni fakulteti UM. Predaval bo dr. Boan Pretnar.
O predavanju:
Pravo intelektualne lastnine opredeljuje pravno varstvo ključnih podjetniških pravic v tržni ekonomiji. Vsako podjetje mora seveda biti ustrezno prepoznavno s svojimi izdelki in/ali storitvami – in to dejstvo nas takoj vodi do izbire in posledičnega pravnega varstva blagovnih/storitvenih znamk – in tudi do morebitnega modelnega varstva izdelkov. Toda poleg prepoznavnosti je konkurenčnost na daljši rok zagotovljena zlasti z nenehnim inoviranjem izdelkov in tehnoloških postopkov; to dejstvo nas vodi do varstva izumov predvsem s patenti, alternativno lahko tudi do varstva poslovne skrivnosti. Torej je vsaj minimalno poznavanje prava intelektualne lastnine potrebno ne zgolj pravnikom in patentnim zastopnikom, temveč tudi managerjem takorekoč vsakega podjetja. Takšno potrebo po znanju intelektualne lastnine pa lahko zagotovi zgolj ustrezno poučevanje prava, ekonomije in managementa pravic intelektualne lastnine, še zlasti na višješolski in visokošolski ravni – ki pa v Sloveniji verjetno še ni doseglo ustreznega obsega.
O predavatelju:
Dr. Bojan Pretnar je leta 1971 diplomiral na Fakulteti za strojništvo v Ljubljani, vendar je na lastno pobudo l. 1972 opravil izpit iz Prava industrijske lastnine pri prof. Zabelu na Pravni fakulteti v Ljubljani. Leta 1974 je pridobil uradno kvalifikacijo patentnega zastopnika, nato pa je leta 1980 najprej magistriral in nato leta 1989 še doktoriral na Ekonomski fakulteti v Ljubljani. Leta 1994 je pridobil naziv docenta, leta 1998 naziv izr. profesorja in leta 2003 naziv rednega profesorja. Ob rojstvu Slovenije kot samostojne države je bil leta 1991 imenovan za direktorja novoustanovljenega Urada RS za industrijsko lastnino. Urad je vodil do marca 2000, ko se je zaposlil pri Svetovni organizaciji za intelektualno lastnino v Ženevi, kjer je ostal do upokojitve. Ob vseh zaposlitvah je bil tudi akademsko dejaven v Sloveniji in v tujini in član Mednarodne zveze univerzitetnih učiteljev in raziskovalcev (ATRIP). Je avtor treh knjig in številnih člankov v mednarodno priznanih strokovnih revijah (IIC, EIPR, GRUR…).